Chrzest

„Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony.”

(Mk 16,15-16)

„Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania. Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie” (KKK 1213)

Sakrament chrztu świętego ustanowił Chrystus i „powierzył wraz z Ewangelią swojemu Kościołowi, gdy polecił Apostołom: Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” (Mt 28, 19).

Poprzez chrzest święty ludzie wchodzą do wspólnoty Kościoła, uczestniczą w powszechnym kapłaństwie, stają się uczestnikami Bożej natury, a wszczepieni w Chrystusa, w jego misterium śmierci i zmartwychwstania przechodzą ze śmierci grzechu do życia w łasce. Dla dopełnienia całej prawdy sakramentu trzeba, aby dzieci były potem wychowywane w tej wierze, w której zostały ochrzczone”

Na znak zapoczątkowania czegoś nowego otrzymujący chrzest zostaje nazwany po imieniu. Przeważnie jest to imię świętego, który ma być nam w życiu wzorem i patronem.

Rodzice dziecka:

- przygotowują się do chrztu dziecka,

- są obecni,

- publicznie proszą o chrzest,

- kreślą znak krzyża na czole dziecka,

- wyrzekają się szatana,

- składają wyznanie wiary,

- doprowadzają dziecko po chrzcie do poznania Boga (spowiedź św, I Komunia św., bierzmowanie),

- są świadkami wiary dla dziecka,

- spełniają obowiązki religijne (modlitwa, Msza św., sakramenty św.),

- razem modlą się z dzieckiem i za dziecko,

- wyjaśniają dziecku odpowiednie znaki religijne, znaczenie świąt i przygotowują się do nich,

- obchodzą z dzieckiem rocznice chrztu,

- świętują dzień Patrona,

- uczą miłości bliźniego (brak kłótni w domu, sąsiedztwie, pomoc sąsiedzka, przebaczenie, uczciwość szacunek dla starszych).

Jeśli rodzice dziecka żyją w związku cywilnym, kapłan powinien doprowadzić ich do zawarcia małżeństwa sakramentalnego przed chrztem dziecka. W wypadku, gdy rodzice żyją bez ślubu kościelnego z powodu przeszkód kanonicznych, należy żądać oświadczenia od rodziców dziecka i chrzestnych, że zobowiązują się wychować dziecko w wierze katolickiej.

Rodzice chrzestni
:

- wyznaczeni przez rodziców,

- przyjęli sakramenty: chrzest, eucharystia, bierzmowanie,

- nie są ojcem ani matką przyjmującego chrzest,

- należą do Kościoła katolickiego,

- jeśli są małżonkami, to żyją w sakramentalnym małżeństwie,

- wyznają wiarę Kościoła, w której dziecko otrzymuje chrzest,

- trzymają świecę i podają białą szatę do chrztu,

- pomagają w chrześcijańskim wychowaniu dziecka,

- prowadzą autentyczne życie chrześcijańskie,

- żyją wiarą, nadzieją i miłością,

- modlą się za chrześniaka,

- w razie nie wypełniania obowiązków chrześcijańskich przez rodziców zwracają im uwagę.

Rodzicami chrzestnymi nie mogą zostać następujące osoby:

• Nieochrzczone.
  • Należące do jakiejś sekty religijnej.
  • Które publicznie zaparły się wiary, niepraktykujące.
  • Które są wrogo ustosunkowane do wiary i religii.
  • Będące publicznymi, jawnymi grzesznikami.
  • Żyjące w małżeństwie bez ślubu kościelnego.

Zgłaszając dziecko do Chrztu Świętego / przynajmniej tydzień przed uroczystością/ należy przedstawić:

• skrócony odpis aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
  • dane rodziców dziecka (imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, imiona rodziców i nazwisko panieńskie matki, miejsce zamieszkania)
  • data i miejsce ślubu
  • dane chrzestnych (imię i nazwisko, miejsce zamieszkania) W dniu chrztu należy dostarczyć zaświadczenie z parafii zamieszkania o tym, że są wierzącymi i praktykującymi katolikami (jeśli chrzestni mieszkają poza parafią Najświętszej Rodziny)
  • pozwolenie na chrzest – jeśli miejsce zamieszkania dziecka znajduje się poza parafią Najświętszej Rodziny w Małych Kozach.

Fotografowie i operatorzy sprzętu audiowizualnego, którzy zamierzają wykonywać swoje czynności podczas celebracji liturgii, są obowiązani ukończyć kurs i otrzymać pisemne upoważnienie z Kurii. Ponadto winni zgłosić się do kapłana, który ma przewodniczyć celebracji, aby z nim uzgodnić wszystkie szczegóły związane z miejscem i sposobem wykonywania swej posługi.

Sakrament chrztu sprawowany jest podczas Mszy świętej w II niedzielę każdego miesiąca o godz. 11.30.